1. SUMAKO KOSEKI (JAP): BUTÓ

Datum: 18 / Zář / 2019
Adresa: 18.-19.9. 10:00-14:00 a 15:30-17:30
5 000 Kč

1. SUMAKO KOSEKI (JAP): BUTÓ

Polička, Česká republika

Sumako Koseki je japonská tanečnice a choreografka, studovala tradiční japonská umění a butó. Jejími učiteli byli Tadashi Suzuki, Isso Miura a Kazuo Ohno. Na University of Tokyo studovala východní a západní filozofii a psychologii. Spolupracovala s významnými umělci (Grotowski, Barba, Leotard, Adrien aj.). Sumako Koseki učí divadelní umění, performance a tanec butó v Japonsku a dlouhodobě umělecky působí i v Evropě.

Kromě tance butó její tréninková metoda vychází ze starých japonských divadelních technik a bojových umění, jejichž důležitou součástí je vědomá práce s vitální energií Ki a dechem prohlubující naší vnímavost. Sumako označuje tanec butó jako “tanec na hraně”, kdy výraz a pohyb vzniká ze stavu naléhavosti, tísně a životní potřeby. Jako samuraj či zvíře v mezní situaci je tělo schopné reagovat bezprostředně, mimo logické myšlení. Prázdné (mrtvé) tělo je pro Sumako klíčový pojem. Ve stavu odosobnění může interpret evokovat archaické vzpomínky zakódované v našem “plazím mozku” nebo “DNA”. V bezprostředním tanci se můžeme dotknout chaosu a stínů našeho podvědomí, ne však proto, abychom v nich zůstali. Skrze otevření plodného pole kolektivní paměti můžeme sdílet s publikem hluboké emoce.

“Pokud jde o butó, vzniklo zde mnoho nedorozumění – bývá považováno za tanec přízraků, něco děsivého a podobně. Ale v butó jde o hledání světla v temnotách, jde o to, aby světlo bylo v temnotě vidět jasněji.” (Sumako Koseki)


Workshopy probíhají paralelně. Vyberte si proto jeden, kterého se zúčastníte.

Cena: 5 000 Kč

Rezervace: mimefest.workshop@gmail.com

Kontaktní osoba: Simona Cacková, tel.: +420 737 536 975

 

*Cena zahrnuje jeden ze čtyř hlavních workshopů, ubytování, stravu od 17. do 22. září a volný vstup na všechna představení festivalu. Upozorňujeme zájemce z řad studentů, že můžete o příspěvek na tyto workshopy požádat vaši školu. Všechny workshopy jsou v anglickém jazyce.