Přeskočit na obsah

MIME FEST 2023


12. ročník Mezinárodního festivalu pantomimy v Poličce

Ve dnech 20. až 23. září 2023 se uskuteční 12. ročník tradičního festivalu pantomimy, tentokrát s podtitulem Mime & Smile. Zároveň, sté jubileum jednoho z nejvýznamnějších mimů Marcela Marceaua je příležitostí jak ke vzpomínkám na klasiky bílého umění, tak k setkání s tvorbou současné a nastupující generace. Vedle různých forem pantomimy program dále nabídne širokou škálu pohybového divadla, zejména klaunérie a cirkusu. Program tentokrát rozšířil počet představení pro rodinné publikum a mateřské, základní i střední školy. Dva třídenní workshopy pro účastníky festivalu vedou světové legendy Nola Rae a Peter Shub.

Program Mime Festu přináší úsměvnou různorodost pohledů na mimické divadlo, zejména na dialog pantomimy a cirkusu v silném zastoupení klaunérie a černé grotesky. Jedním z hlavních hostů festivalu je věhlasný americký klaun Peter Shub, jenž se ve svém sóle Stand Up and Fall Down vydá všanc nástrahám každodenních situací i divákům.„Letošní festival přiváží dvě věhlasné legendy, jsou jimi Nola Rae a Peter Shub. Jejich hostování považuji za skutečně jedinečnou příležitost k vzácnému setkání. A jsem opravdu rád, že Mime Fest se stane křižovatkou Mistrů a začínajících, mladých umělců. Je to totiž nejen o předávání cenných zkušeností, ale i o motivaci navázat na tradice a rozvíjet současnou pantomimu,“ říká Radim Vizváry, ředitel festivalu Mime Fest a držitel Ceny Thálie pro rok 2016. 

Dramaturgie s odkazem na výročí podtrhuje široké generační rozpětí účinkujících, i proto je zahajovacím představením poslední premiérový titul Laterny magiky Národního divadla inspirovaný experimentální povahou zakladatelů multimediálního divadla Krajina těla. Významné je letos zastoupení tuzemských představitelů různých pantomimických škol: legendární klaun a tanečník Josef Kotěšovský, lyrik fyzického mimu Radim Vizváry, z nejmladších pak Matěj Petrák, jenž ve svém sóle Memento Mori provokuje „mrtvolnost“ pantomimy. Miřenka Čechová zde uvede svou scénickou rebelii Baletky a Slovenka Simona Rozložníková upoutá pozornost poeticko-výtvarnou pantomimou To&Jen v galerijní performanci. A na jeviště Divadelního klubu se vrací energický pantomimický battle Open Mime Stage

Rodinné publikum potěší všestranný artista a fenomenální stojkař Michal Mudrák, který si splnil svůj dlouholetý sen a hraje ve vlastním cirkusovém šapitó nazvaném Cirko Hopley. Jeho kuchařsko-akrobatické sólo Teacrobat je oslavou tradičního i nového cirkusu, a především jemným humorem a virtuózními triky naplněnou hodinkou. „Jsem velmi potěšena, že festival poličskému publiku nabídne novocirkusové představení v unikátním šapitó, které bude stát u městských hradeb. A také, že se podařilo rozšířit programovou nabídku pro všechny stupně škol, a to nejen o představení ale i mimické workshopy na školách,“ doplňuje Petra Jílková, hlavní produkční festivalu a spoluzakladatelka spolku Pontopolis. Tvorbu pro mladé publikum dále zastupují Bratři v tri(c)ku se svou interaktivní „žonglologicky vědeckou“ performancí Kabinet žonglérských kuriozit. FysioART s představením Nina plete slona pozve nejmladší diváky do pohádkové továrny, která na přání plete i modré slony. A divadlo Toy Machine ve svém Cirkusáriu vzdá hold mistrům kočovného loutkářství a přiveze miniaturní cirkusové varieté.

Festival zakončí tradiční gala – Mime Evening. Na slavnostním vyvrcholení festivalu vystoupí hosté s tím nejlepším ze své tvorby ve formě krátkých výstupů.

12. ročník Mime Festu nabízí zájemcům také dva intenzivní workshopy. Jedna ze světově nejproslulejších klaunek Nola Rae přicestuje z Velké Británie a podělí se o své zkušenosti v semináři Klaun mluví beze slov. Také Američan Peter Shub vytěží svůj bohatý profesní život a pozve účastníky do světa klaunů.

Pořadateli festivalu jsou Mime Prague z.s. a Pontopolis z.s. Festival finančně podporují Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR, Město Polička a Pardubický kraj. Festival se koná ve spolupráci s Tylovým domem a Divadelním klubem v Poličce.

O festivalu MIME FEST

MIME FEST je mezinárodní festival mimického divadla. Představuje spolupráci se zahraničními festivaly, školami a významnými institucemi oboru mimického umění. Zapojuje je do širšího evropského kontextu a otevírá nové možnosti setkání umělců. Dramaturgie programu se zaměřuje na profesionální umělce a široký okruh forem mimického divadla. Jeho hlavní součástí je podpora mladé generace a  edukativní činnost – workshopy a semináře vedené odborníky určené jak pro studenty uměleckých škol, tak pro veřejnost. Díky tomu se MIME FEST stává unikátní platformou rozšiřující přehled o dění současného umění pantomimy ve světě.

Festival se poprvé konal v září roku 2012 v Poličce a během 4 dnů jej navštívilo cca 1500 lidí. Po velkém úspěchu prvního ročníku se druhý ročník konal sedm dní a navštívilo jej přibližně 3000 diváků. V roce 2014 se festival rozvinul do i hlavního města Prahy, a tak společně s poličským festivalem zaznamenal návštěvnost až 4000 diváků, což se opakovalo i v roce 2015. Během čtyř ročníků festivalu se workshopů zúčastnilo nad 250  studentů uměleckých škol a více jak 200 umělců z patnácti zemí světa (USA, Egypt, Ekvádor, Německo, Finsko, Francie, Belgie, Španělsko, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Gruzie, Rusko,  Malajsie a Česká Republika). Letošní ročník nabídne divákům soubory z dalších zemí, např. z Indie – MIME FEST totiž každým rokem přiváží i takové umělce, kteří ještě nikdy nevystoupili v ČR.

Během čtyř let se organizátorům projektu MIME FEST podařilo vybudovat festival, který získal prestižní evropskou značku EFFE zaručující prestiž a vysokou kvalitu.