Přeskočit na obsah

Nabídka workshopů 2022

1. CENIZAS CLOWN (AGUSTÍN CATREIL SOLER):
TĚLO KLAUNA

středa 14. 9. – pátek 16. 9. 10:00 – 14:00

2. VOJTA STOLBENKO & TOM HORA:
FLOW ARTS MOVEMENT

středa 14. 9. – pátek 16. 9. 10:00 – 14:00

Workshopy probíhají paralelně. Vyberte si proto jeden, kterého se zúčastníte.

Rezervace: mimefest.workshop@gmail.com

Kontaktní osoba: Eliška Doubková, tel.: +420 721 470 471

*Cena zahrnuje jeden ze dvou hlavních workshopů, ubytování a stravu od 13. do 18. září a volný vstup na všechna představení festivalu. Upozorňujeme zájemce z řad studentů, že můžete o příspěvek na tyto workshopy požádat vaši školu. Všechny workshopy jsou v anglickém jazyce.

Podrobný popis workshopů:

1. Tělo klauna

Workshop zaměřený na konstrukci dostupného, citlivého, přesného a přítomného těla. Budeme pracovat na tělesné, komické a poetické tvorbě. Přesnost pohybu spolu s rozhodnutím – dva základní prvky vystupování. Klaun může být zachycen na pevném, přítomném a obrovském stromě, ale může to být také list, který ze stromu spadne v naprostém tichu. Ruce, stejně jako vzhled, mohou publiku poskytnout skvělé informace. Musíme trénovat a řídit oba kanály tak, aby snadno odrážely náš vnitřní svět. Staňme se společně klauny, pro které je tělo jediným vyjadřovacím prostředkem. Tato cesta nás zavede do nepoznaných míst našeho nitra a odkryje nové emoce. Naše těla jsou prostředníky universa a proto musejí být správně připravena. Kdo ví, možná zítra budeme muset představovat ptáka a létat.

Agustín Soler

Cenizas-Agustín Catriel Soler začínal jako žonglér a klaun. Později vystudoval pantomimu v Escobar and Lerchundi Mime & Theatre School. Absolvoval kurzy dramatu a herectví u Guillerma Angelelliho, Gonzala Rodolica, Julie Muzio, Jorge Costy, Gabriela Chamea, Toto Castiñeirase a Marcelo Savignone. Absolvoval také taneční kurzy v několika stylech u Silviny Duny, Alejandry Diaz, Federica Morena (současný tanec), Liliany Cepedy (Balet) a Rhea Volij (tanec Butó). V roce 2012 se stal zakládajícím členem divadelní společnosti Los Tarantela a v letech 2015 – 2018 procestoval Evropu, kde vystupoval v Cirque Starlight ve Švýcarsku a ve WinterCircus Martina Handsona v Holandsku. V roce 2013 měl premiéru své one-man show Ruedos v Buenos Aires a procestoval několik festivalů po celém světě. Jako herec se podílel na několika hrách: Othelo, Mockinpot, La suerte de la Sú. Režíroval hry Povorot (2018), Mortajas (2019) a Ciertas Petunias (2022).

2. Flow Arts Movement workshop

Flow arts je nová pohybová disciplína, soustředící se na plynoucí pohyb často s náčiním využívaným v žonglování, cirkusu a východních bojových uměních. Nejde však pouze o manipulaci s předměty – Flow arts prozkoumává pohyb a tanec založený na práci s kruhovou geometrií a představivostí, rovinami a kinetickými vlastnostmi statických předmětů. Ve workshopu prozkoumáme různé techniky pohybu, které významně obohatí naši koordinaci a zapojení celého těla do jednoho „flow“. Dostaneme se také k tématům jako je vystupování a prezentace na jevišti.

V rámci workshopu si vyzkoušíte tanec s tyčí, poi a mečem, který se běžně využívá ve fireshow a performance arts, a obohatíte svůj pohybový arzenál o prvky, které můžete využít i v jiných formách tance, či performance. Pokud vás hlouběji osloví práce s konkrétním náčiním, bude možné prozkoumat více technik a naučit se více pohybů. Hlavní náplní workshopu však bude prozkoumání principů a metodiky práce v těchto disciplínách, spíše než učení triků.

Veškeré vybavení pro tento workshop bude k zapůjčení, nepotřebujete tedy nic, pouze chuť naučit se nové věci. Pokud budete mít zájem, můžete si vybavení i zakoupit.

Vojta Stolbenko

Věnuje se flow arts, akrobacii a žonglování od svých třinácti let, a jakožto profesionální, multitalentový performer vystupoval ve stovkách show zejména v zahraničí, ať už jako sólista, či s řadou jiných performerů a produkcí. Jeho styl vychází z kombinace pohybu, pokročilých žonglérských a „object manipulation“ technik. Jakožto vystudovaný muzikant (konzervatoř Jaroslava Ježka) se také věnuje spojování hudby či hudebních efektů a performance. Kromě vystupování se také profesionálně věnuje učení – vedle workshopů také organizuje řadu retreatů a seminářů, a pracuje také jako choreograf.

Tom Hora

Hluboce prozkoumal zejména spojení flow arts a fire show s východním pohybovým uměním jako je kungfu, či Qi gong a tai-chi. Těmto disciplínám se věnuje již přes dvacet let, a za tu dobu si osvojil unikátní techniky učení pohybu vycházející z principů těchto disciplín, ovšem přeložených do formy využitelné v performance, fireshow i dalších pohybových uměních. Jeho styl flow arts i práce s dynamikou pohybu je také významně ovlivněn technikou točení s tyčí pocházející z Indie, zvanou Banethi, kterou sám v Indii studoval. Za svůj život také absolvoval stovky vystoupení se svou skupinou Pa-li-tchi, či s řadou dalších umělců a skupin. Několik let vedl kurz fireart a akrobacie v pražském centru pro nový cirkus Cirqueon. V poslední době se kromě fire art kurzů také významněji věnuje učení Qi gongu, tai-chi a kungfu na workshopech a retreatech.