Přeskočit na obsah
MimeFest 2023

Nabídka workshopů 2023


1. Nola Rae (GB): The Clown Speaks Without Words / Klaun mluví beze slov 

středa 20. 9. až pátek 22. 9. 10:00 – 14:00


2. Peter Shub (USA): Clown / Klaun 

středa 20. 9. v 14:00 – 18.00, čtvrtek a pátek 21. a 22. 9. 10:00 – 14:00

Cena: 5 500 Kč / 230 euro
(Cena zahrnuje jeden ze dvou hlavních workshopů, ubytování 4 až 5 nocí, celodenní stravu od 20. do 23. září a volný vstup na představení festivalu)

Přihláška ke stažení ZDE.

Přihlášku na workshop zašlete na email: mimefest.workshop@gmail.com

Kontaktní osoba: Petra Jílková,  tel: +420 731 462 824

* Všechny workshopy jsou vedeny v anglickém jazyce s možností tlumočení do českého jazyka.
* Maximální počet účastníků na každém z workshopů je 20 osob. 


Podrobný popis workshopů

1. Nola Rae (GB): The Clown Speaks Without Words / Klaun mluví beze slov 

Komik vypráví vtip. Klaun je vtip.

Workshop celosvětově uznávané klaunky Noly Rae nabízí vhled do divadelní práce, ve které text nebude vůbec potřeba. Zvláštní pozornost bude věnována rytmu, muzikalitě tělesného projevu a otázce, jak rozpohybovat tělo, aby co nejsrozumitelněji vyjadřovalo všechny myšlenky. Cílem klaunského workshopu je vytvořit či vystavět si postavu, která se nebude snažit být vtipnou, ona prostě komickou bude. Zatímco ústa nevysloví ani slovo, ke slovu přijdou všechny části těla (i mysli). Součástí workshopu bude improvizace, bláznivý tanec, vyšperkované choreografie, akcent na vybranou práci nohou a samozřejmě umění mimu. A i když se zbavíme závislosti na jazyku, nebudeme opomíjet zvuky a ruchy. Účastníci workshopu dostanou jedinečnou příležitost objevovat principy klauna, a to jak všeobecně poplatné, tak sami pro sebe ryze individuální.   

Workshop je vhodný pro všechny nadšené studenty obrazového divadla, klauny, mimy a performery, pro profesionály i amatéry, kteří jsou v přiměřené fyzické kondici a nemají obavy z pohybu.

Pro účast na workshopu je žádoucí volný padnoucí oděv a pružná obuv. Nutností je jeden žonglovací míček.

Nola Rae

Nola Rae se narodila v Sydney. V roce 1963 emigrovala do Londýna. Vystudovala Royal Ballet School v Londýně, tančila v Malmö Stadsteater a Tivoli Pantomime Theatre v Kodani, poté se začala věnovat pantomimě a odjela studovat k Marcelu Marceauovi do Paříže. V roce 1974 založila se svým partnerem Matthewem Ridoutem London Mime Theatre a premiéru své první sólové inscenace uvedla ve Francii na festivalu v Nancy v roce 1975. K dnešnímu dni Nola Rae prezentovala svou práci v 69 zemích světa. Jako režisérka vytvořila mnoho celovečerních komedií a inscenovala několik dramat, zejména v Norsku a Švédsku. Workshopy pantomimy a klaunství vedla doslova po celém světě. Nola Rae iniciovala londýnský mezinárodní festival pantomimy (London International Mime Festival), který od roku 1977 představuje průlomové performance a inscenace vizuálně-pohybového divadla. V roce 2008 byla královnou Alžbětou za své služby Dramatu a Pantomimě jmenována M.B.E.

2. Peter Shub (USA): Clown / Klaun 

MimeFest 2023 | PETER SHUB (USA): Stand Up and Fall Down

Proč se smějeme? A kdy se smějeme? Proč se to většině z nás tak líbí? A jak můžeme ostatní rozesmát? To jsou jen některé z otázek, které si během workshopu položíme. Zaměříme se na pozorování, a to velmi pečlivé, a pak hlavně na zkoušení. Existují totiž mnohé triky a taky pravidla, kdy a čemu se lidé smějí. A zrovna to je využitelné nejen v klaunovi, ale i v životě! Vydáme se společně na cestu světem grotesky, klaunství, situační komedie, černého humoru, kreslených filmů, komiksů, parodie a do dalších zákoutí, jako je: umění střihu a rychlých zvratů, nadsázka, imitace, groteskní situace a klasické gagy. Budeme hledat, kde v nás tkví humor a skutečný – opravdový klaun. Součástí našeho výzkumu bude i analýza chůze, rovnováhy, konfliktů, a také komediálních žánrů.

Tento workshop je možné přirovnat k manuálu. Díky Peterovým bohatým zkušenostem na jevišti i na zkušebnách, kde zkoušel i učil (Cirque du Soleil, Schillerstrasse Sat-, August-Everding Akademie, ZHDK, Curych, Max-Reinhardt-Seminar) vyvinul různé podpůrné nástroje, jak lidi rozesmát. A právě toto umění ve svém workshopu představí a prakticky vysvětlí funkční mechanismy komedie.

A úplně nejlepší na tomto workshopu je, že je otevřený všem. Není potřeba předchozí divadelní zkušenosti.

Peter Shub

Peter Shub je mistrem svého řemesla. Narodil se v roce 1957 ve Philadelphii a jeho kariéra herce a režiséra na volné noze byla mimořádně úspěšná. Spolupracoval s mnoha předními mezinárodními organizacemi a umělci, jako jsou RTL Saturday Night Comedy, Cologne Comedy School a Philadelphia Opera Company. S Romanem Polanskim se objevil ve hře „Amadeus“ a obdržel cenu poroty na Mezinárodním divadelním festivalu v Cannes za komediální sólo Nice Night for an Evening. Objevil se v televizních pořadech vysílaných po celém světě, jako je montrealský Just For Laughs. Cirkusy z celého světa jako Roncalli z Německa, newyorský Big Apple nebo kanadský Cirque Du Soleil mu nabídly dlouhodobé smlouvy. Je držitelem ceny Stříbrný klaun z Mezinárodního cirkusového festivalu v Monte Carlu. Svůj workshop s názvem Klaun dlouhodobě vede po celém světě.